Temeljni vzgojno-izobraževalni cilj šole ter v tem okviru tudi temeljni cilj svetovalne službe je zagotavljanje optimalnega razvoja otrok in mladostnikov. Svetovalna služba pri svojem delovanju upošteva razvojne in pedagoške potrebe vseh otrok in mladostnikov ter specifične potrebe posameznih otrok in mladostnikov (npr. otroci s posebnimi potrebami, nadarjeni učenci, učenci priseljenci, otroci in mladostnik z obremenjujočo izkušnjo v družini…).

Svetovalna služba deluje na naslednjih področjih:

• varno, spodbudno in vključujoče okolje,
  • celostni razvoj in dobrobit/blagostanje učencev,
  • učenje in poučevanje,
  • vzgojno-izobraževalni prehodi,
  • razvoj vzgojno-izobraževalnega zavoda in profesionalni razvoj.

Delo svetovalne službe med drugim obsega:

• organizacijo pomoči ter neposredno pomoč učencem s posebnimi potrebami, učencem z učnimi težavami, učencem priseljencem in nadarjenim učencem,
  • svetovanje in neposredno pomoč učencem z vzgojnimi in disciplinskimi problemi ter učencem s težavami na področju telesnega, osebnega in socialnega razvoja,
  • koordinacijo in izvedbo vpisa ter sprejema otrok v šolo, prepisov med šolami,
  • karierno orientacijo, informiranje učencev o nadaljnjem izobraževanju, poklicih in možnostih zaposlovanja,
  • svetovanje in pomoč v primeru socialno-ekonomskih stisk ter obravnavo nasilja v družini.

Svetovalni delavec z namenom razvojnega in preventivnega delovanja oz. neposrednega zagotavljanja pomoči individualno ali skupinsko svetuje in sodeluje z otroki in mladostniki, učitelji, vodstvom ter drugimi zaposlenimi v vzgojno-izobraževalnem zavodu in s starši ter z zunanjimi ustanovami (npr. Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše Istre, Center E. Vatovec Strunjan, Center za komunikacijo, sluh in govor Portorož, Center za socialno delo Južna Primorska, Zdravstveni dom Koper, Center za duševno zdravje otrok in mladostnikov v Luciji, Zavod za Šolstvo OE Koper).

V svetovalni službi sta zaposleni:

psihologinja Janja Šopić (05 62 09 213 ali 040 759 050, janja.sopic@os-dekani.si)

pedagoginja Petra Miklavič (05 66 21 255 ali 040 162 612, petra.miklavic@os-dekani.si)